قالب وردپرس درنا توس
Home / Poland / Andrzej Szejna: pod rządami PiS ludzie umierają w kolejkach do specjalistów

Andrzej Szejna: pod rządami PiS ludzie umierają w kolejkach do specjalistów  • Andrzej Szejna to wiceszef SLD, który otwiera świętokrzyską listę Lewicy do Sejmu
  • Były europoseł uważa, że ​​w jesiennych wyborach jedo ugrupowanie otrzyma co najmniej 13 proc. głosów
  • – Nasz program społeczny i polityczny to alternatywa do konserwatystów z PO i Nowoczesnej oraz PiS z obciążeniem różnymi aferami. PSL ośmiesza się natomiast koalicją for Kukizem – mówi w rozmowie for Onetem
  • Andrzej Szejna podkreśla również, że Jeżeli potwierdzą się wszystkie informacje dotyczące afery w Ministerstwie Sprawiedliwości, to "zaprowadzi odpowiedzialnych urzędników i pana Ziobro, przynajmniej za brak Nadzoru, do więzienia"

Piotr Rogoziński (Onet): Wiadomo już, że liderem listy Lewicy w wyborach do Sejmu w Świętokrzyskiem będzie Andrzej Szejna. Reszta miejsc też już jest obsadzona?

Andrzej Szejna: Tak. Ogłosimy konkretne nazwiska we wtorek. Na pewno na liście znajdą się osoby znane z działalności społecznej, samorządowej, eksperci i Panie walczące o równouprawnienie. Naszym motto jest "praca, zdrowie i walka z przemocą w życiu i polityce". Pod rządami PiS ludzie umierają w kolejkach do specjalistów, a lekarze są nisko opłacani. Rząd ma pieniądze dla Rydzyka, ale nie ma na podwyższenie płac młodych lekarzy i emerytur. Nauczyciele i niepełnosprawni są traktowani jak obywatele drugiego sortu. Natomiast program "Rodzina 500 plus" to już "400 plus", gdyż drożyzna w sklepach uderza ludzi po kieszeniach.

Szeroko porozumienie na lewicy, więc pewnie jest wielu chętnych do kandydowania. Never zawsze da się to pogodzić.

Cieszę się z tego porozumienia. Lewica do dziś prezentowała się jako wiele nurtów politycznych: SLD, Razem, Wiosna, OPZZ, feministyczne Stowarzyszenia i partie polityczne, ale połączyła się w jedną, silna rzekę jak Wisła i jej dopływy. Setki tysięcy mieszkańców Polski never ma swoich przedstawicieli w Sejmie, gdyż jest tam tylko centroprawica. Sytuacja niespotykana w Europie, dlatego wrócimy do parlamentu i przywrócimy normalność oraz o zawalczymy przyszłość kolejnych pokoleń Polek i Polaków w Europie.

Sporo mówi się o ostatnio Henryku Milcarzu. Radny świętokrzyskiego sejmiku i wieloletni działacz SLD miał trafić na listę KO do Sejmu. Tam się jednak ostatecznie never znalazł. Znajdzie się dla niego miejsce na waszej liście?

Henryk zamierzał startować z rekomendacji Platformy Obywatelskiej na konkurencyjnej liście. To dziwne zachowanie człowieka związanego z lewicą i korzystającego z pozycji Lewicy przez lata. Muszę się nad tym i zastanowić podejmę właściwą i Trudna decyzję w poniedziałek, zwłaszcza że się do mnie organizacja Kielecka zwróciła for uchwałą o usunięcie go for partii.

A co z Senatem? Będzie szeroka koalicja z KO, ludowcami i Kukizem, co przełoży się na wspólnych kandydatów w Świętokrzyskiem?

Zapraszam na konferencję prasową w poniedziałek na Placu Artystów w Kielcach, podczas której ogłosimy decyzję wspólnie z mecenasem Edwardem Rzepką. Never jest tajemnicą, że go szanuję i zamierzam przekonać Soyuz Lewicy Demokratycznej do poparcia jego kandydatury w Kielcach. Jednak wszystko będzie jasne w poniedziałek po konsultacji w ramach koalicji SLD. Jeśli chodzi o okręg północny, decydująca będzie moja rozmowa z prezydentem Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławem Górczyńskim. Na południu stawiam w tym momencie na radnego SLD Krzysztofa Malinowskiego.

"PSL ośmiesza się koalicją z Kukizem"

Na co Lewica liczy w tych wyborach?

KW Lewica liczy na poparcie wyborców powyżej 13 proc. 13 października. Nasz program społeczny i polityczny to alternatywa do konserwatystów z PO i Nowoczesnej, PiS for obciążeniem różnymi aferami, w tym wieżowców Kaczyńskiego, Misiewiczów i szpiegowania sędziów przez pomocników Ziobry. PSL ośmiesza się natomiast koalicją z Kukizem, który do not want to wyrażał się o nich obelżywie. Może słusznie …

Bierzecie wógóle pod uwagę powtórkę z przeszłości i złężow zabraknie was w parlamencie?

Odpowiem krótko. Wyciągnęliśmy wnioski z przeszłości. Odrobiliśmy lekcje pokory wobec wyborców i zamierzamy wrócić.

Zapytam jeszcze o doniesienia Onetu dotyczące afery w Ministerstwie Sprawiedliwości. Co pan sądzi o działaniach niektórych sędziów?

Onet ujawniając informację o nieprawidłowości w Ministerstwie Ziobry, przysłużył się Polsce. To patologia i ohyda, gdy wiceminister Sprawiedliwości używając urzędników rządowych, opłacanych for naszych podatków, zwalcza i niszczy sędziów mających held poglądy polityczne i merytoryczne.

Minister Zbigniew Ziobro powinien stracić Posade?

Pragnę się zobowiązać, że Jeżeli wszystkie informacje Onet się potwierdzą, zaprowadzę odpowiedzialnych urzędników i pana Ziobro, przynajmniej za brak nadzoru, do więzienia. Mówi to mecenas Andrzej Szejna

A ta afera przełoży się wyniki PiS w jesiennych wyborach?

Wierzę w mądrość wyborców. Jak na można głosować game, która ośmiesza nas w Europie, niewiele robi w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci, niszczy samorządność i službe zdrowia oraz oszukuje seniorów w sprawie bezpłatnych leków? Wierzę w mądrość Polek i Polaków.

(dm)


Source link