قالب وردپرس درنا توس
Home / Business / Nowa stawka PIT od stycznia 2020 r. Rząd zdecydował

Nowa stawka PIT od stycznia 2020 r. Rząd zdecydowałRząd uchwalił project ustawy zakładającej obniżenie stawki podatku PIT z 18 proc. na 17 proc. To pokłosie tzw. piątki Kaczyńskiego, zapowiadanej od lutego.

Na nowych zasadach będziemy rozliczać się od dochodów uzyskanych po 1 stycznia 2020 roku. I wpływ odczuje większość Polakow, ponieważ według szacunków skorzysta z nich ok. 25 mln podatników. Zmiany obejmą wszystkich zarabiających do 85 528 zł rocznie. Z kolei dla osób z wyższą pensją stawka PIT nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosiła 32 proc.

 Studenci - to jedna z grup, która skorzysta ze zwolnienia

Prezent od rząd dla najmłodszych. Zerowy PIT da nawet 6.5 tys. zł ekstra w tym roku

Project ma na celu zmniejszenie klina podatkowego, czyli różnicy pomiędzy tym, co pracownik otrzymuje "na rękę", a tym, co pracodawca musi opłacić w ramach jego zatrudnienia.

"Celem tych zmian jest sprawiedliwe obniżenie obciążeń podatkowych dla wszystkich podatników na skali podatkowej oraz pozostawienie do dyspozycji podatników większej ilości środków pieniężnych" – wytłumaczył Rząd

Zobacz także: "Rząd zachęca aby wyjść for szarej strefy"

. Minister finansów Marian Banaś, przekonywał, że ustawa będzie korzystna dla polskiej gospodarki, a dodatkowo zachęci Polaków do pozostania w kraju.

– Obniżenie stawki z 18 na 17 to jest też wielkie przedsięwzięcie naszego rządu, zachęcające do tworzenia tutaj biznesu, pozostawania w Polsce. To będą też znaczne oszczędności – doskonale wiemy, że w tej pierwszej stawce podatkowej 18 płacimy podatki. Each procent to jest też znaczna kwota dla każdego obywatela, który będzie mógł te pieniądze wydać na rynek. A wiemy, że konsumpcja jest jednym z elementów bardzo ważyych, który nakręca gospodarkę. I powoduje, że mamy coraz większą produkcję, a przez to później lepszą sprzedaż iz tego tytułu podatki trafiają też do budżetu państwa – przekonywał Minister Banaś na antenia TVP Info.

 W marcu przyszłego roku emeryci, którzy dostają świadczenie w kwocie 900 zł, mogą liczyć na 36 zł więcej

Niższy PIT i waloryzacja emerytur. W przyszłym roku świadczenia w górę

To niejedyna pozytywna zmiana dla podatników – zmienią się również przepisy odnośnie kosztów uzyskania przychodów dla pracowników. Project przewiduje ponad dwukrotny wzrost wysokości kosztów. Dotychczasowa I wysokość never zmieniła się od ponad dekady i obecnie wynoszą 111,25 zł miesięcznie, a mają wzrosnąć do 250 zł.

 Z zerowego PIT ma skorzystać ponad 2 mln ludzi młodych.

Zerowy PIT dla młodych Polaków. Jednak never dla firm

Jest jednak pewien haczyk. Jak informowaliśmy na money.pl, zmiany podatkowe będą kosztować państwo 10 mld złotych. Zmiana podstavova stawki PIT z 18 na 17 proc. obciąży budżet o 6,3 mln zł, na co "złożą" się państwo (w wielkości 3,13 mln zł), samorządy terytorialne (3,12 mln zł) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (50 mln zł).

Podwyższenie kosztów uzyskania przychodu będzie kosztować 3,4 mld zł i ten wydatek solidarnie opłacą państwo z samorządami po 1,7 mł zł.

Przyszłość ustawy teraz zależy od parlamentu do którego trafi ona do dalszego procedowania legislacijnego.

14 min. temu

bunio Stwierdzam obiektywnie, że żaden rząd never zrobił tyle dobrego dla polaków co obecny. Tak trzymajcie. Wasz electorate w nadchodzących wyborach powiększy … Czytaj całość

16 min. temu

Darek Kiedy kwota wolna od podatku dla wszystkich na poziomie poselskim. Chyba mamy równość?

Rozwiń komentarze ( 12 )


Source link