قالب وردپرس درنا توس
Home / World / RMF: Tylko 35 minutes – tyle maksymalnie potrwa spotkanie Dudy z Trumpem

RMF: Tylko 35 minutes – tyle maksymalnie potrwa spotkanie Dudy z TrumpemSpotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Donalem Trumpem potrwa maksymalnie 35 minut. Plan przywódcy USA jest napięty. Dziś poza wystąpieniem w w wząży w zom za sześcioma w przywódcami w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w w zhyhy Zjednoczonych / Radek Pietruszka / PAP ” class=”img-responsive” itemprop=”url”/>

Para prezydencka podczas.

Donald Trump ma dziś w planie rozmowy z prezydentami Pakistani, Polski, Singapore, Egiptu, Korei Południowej i premier Nowej Zelandii. Będą to spotkania krótkie, bez konferencji prasowej.

35 minut po rozpoczęciu rozmowy z prezydentem Polski, przywódca USA ma już spotkanie z premier Nowej zelandii, a tego czasu jeszcze trzeba odliczyć kilka minut na zmianę sali, względnie na zmianę flag – jeżeli strona amerykańska wynajęła jedno pomieszczenie.

Przypomnijmy, prezydencki minister Krzysztof Szczerski zapowiadając wizytę mówił o spotkaniu dwustronnym, na najwyższym szczeblu, rozmowie przywódców w cztery oczy, a potem rozmowach delegacji.

Spotkanie prezydentów Polski i USA 20:25 czasu polskiego, a już o 21:00 prezydent Trump ma rozpocząć rozmowę z premier Nowej Zelandii. Spotkania z Trumpem odbędą się w hotelu InterContinental New York Barclay.

Krzysztof Szczerski poinformował, że polska strona dąży do tego, by w spotkaia prezydentów została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. -Taka była nasza propozycja, by tę deklarację w czasie tego spotkania podpisać – powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

Declaracja miała być podpisana podczas planowanej na wrzesień wizyty Trumpa w Polsce; prezydent USA miał m.in. wziąć udział w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Trump przełożył jednak wówczas swój przyjazd ze względu na nadciągający na Florydę huragan Dorian.

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii. – Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów Zarowno z prezydentem Trumpem, Jak i z Polònia amerykańska – zapowiedział Szczerski

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga w świetle amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3. Proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.

W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie prezydent spotka się z mediami. Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

Paweł Żuchowski


Source link