قالب وردپرس درنا توس
Home / Business / Treasury grozi, ale never korzysta z super-uprawnienia. Rząd zadowolony z efektu prewencji

Treasury grozi, ale never korzysta z super-uprawnienia. Rząd zadowolony z efektu prewencjiMijają trzy lata odkąd fiskus dostał silny oręż do walki z podatkowymi oszustami, czyli tzw. klauzulę obejścia prava podatkowego. To najsurowsze regulacje w całej Unii Europejskiej, ale jak się mają w praktyce? Jak podaje "Puls Biznesu", powołując się na dane z Ministerstwa Finansów, dotąd skarbówka nie nałożyła ani jednej klauzuli, czyli nie stwierdziła agresywnej optymalizacji podatkowej.

Skarbówka nawet never ruszyła z szeroką akcją, by klauzulę zastosować. Przez trzy lata wszczęła jedynie 1

3 postępowań "klauzulowych" – tyle razy podejrzewała, że ​​mogło dojść do agresywnej optymalizacji podatkowej, czyli potencjalnie doszło do sytuacji, w której można było ukarać firmę. Efekty never powalają, w trzech przypadkach podatnicy dobrowolnie skorygowali deklaracje podatkowe, pozostałe 10 spraw wciąż się toczy.

Mimo tych danych, resort finansów jest zadowolony, choć kierownictwo z czasów, gdy przepisy wchodziły w życie (15 lipca 2016 r.) Zapewniało , że takich postępowań będzie kilkadziesiąt w skali roku. I to postępowań wymierzonych w duży biznes międzynarodowy, którego agresywna optymalizacja najboleśniej uderza wodyody Skarbu Państwa.

Obejrzyj: Marynarze bez podatku. "W Polsce stworzono raj"

". Wprowadzenie klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania było jednym for elementów służących uszczelnianiu systemu PODATKOWEGO Narzędzie to pełni, co wielokrotnie podkreślano, istotną Role prewencyjną, zniechęcając do kreowania sztucznych czynności, obliczonych jedynie na uzyskanie korzyści podatkowej" – to tłumaczenie resortu finansów wobec faktu nienałożenia ani jednej klauzuli. Ministerstwo dodaje, że ta "niewątpliwie spełnia swą rolę, pozytywnie wpływając on wzrosty dochodów podatkowych PIT oraz CIT".

Resortowi wtóruje Przemysław Pruszyński, secretary rady podatkowej Konfederacji Lewiatan, cytowany przez "Puls Biznesu". Jak twierdzi, klauzula przynosi skutki prewencyjne, odstraszające, coz punktu widzenia przedsiębiorców jest korzystne. Jak dodaje, umiar skarbówki w tej kvestii jest rozsądny.


Source link