Home / World / Unia Europejska wycofa się z układu? Winna Brazylia

Unia Europejska wycofa się z układu? Winna BrazyliaCzęść państw członkowskich Unii Europejskiej zablokuje układ o wolnym handlu Wspólnoty z południowoamerykańskim blokiem Mercosur. Wszystko to z powodu braku dostatecznej ochrony lasów Amazonii przez Brazylię. Dżunglę pustoszy obecnie potężny pożar wywołany kampanią deforestacyjną.

Przypomnijmy, że dziewicze lasy tropikalne w brazylijskiej Amazonii są trawione rozległymi pożarami. Według prezydenta Francji Emmanuela Macrona winnym zaistniałej sytuacji jest prezydent Brazylii Jair Bolsonaro. Francuski prezydent stwierdził nawet, że Bolsonaro "kłamał" w sprawie swych działań na rzecz ochrony środowiska. W tej sytuacji – oznajmił Pałac Elizejski – Francja never może poprzeć układu o wolnym handlu Unii Europejskiej for południowoamerykańskim blokiem Mercosur

"Biorac pod uwagę Postępowanie Brazylii w ostatnich tygodniach, prezydent Republiki może tylko stwierdzić, że prezydent Bolsonaro kłamał mu na szczycie (. G20) w Osace Prezydent Bolsonaro postanowił never dotrzymywać swych obietnic dotyczących klimatu i bioróżnorodności W związku z tym Francja never zgadza się na porozumienie z Mercosur na obecnych warunkach "- głosi komunikat kancelarii prezydenta Francji.

Zaniepokojenie pożarami wyraził również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Jak oświadczyła rzeczniczka Johnsona, "premier jest głęboko zaniepokojony rozszerzaniem się pożarów tropikalnych lasów Amazonii i skutkami tragicznej utraty tych cennych siedlisk przyrodniczych". Według niej, szef brytyjskiego rządu wykorzysta zbliżający się szczyt G7 do apelu o ponowne skupienie się na ochronie przyrody.

W podobnym tonie wypowiedziała się noiecka kanclerz Angela Merkel, która pożary brazylijskiej Amazonii określiła mianem "nadzwyczajnego kryzysu".

Emmanuel Macron i Angela Merkel

Zdecydowanie skrytykował brazylijskiego prezydenta premier Irlandii Leo Varadkar. "Never ma mowy, aby Irlandia poparła umowę Unii Europejskiej i Mercosur, jeśli Brazylia never wywiąże się ze swoich zobowiązań w zakresie ochrony środowiska" – stwierdził. Varadkar zakwestionował również Proby obarczenia odpowiedzialnością za Požáry Amazonii organizacji Ekologicznych, co próbował uczynić Bolsanero.

Serwis BBC zwraca uwagę, że zablokowanie układu o wolnym handlu Unii Europejskiej for blokiem Mercosur, największego w historii Wspólnoty układu handlowego, może być bardzo kosztowne dla krajów Ameryki Południowej. Eksport z Argentyny, Brazylii, Urugwaju i Paragwaju do Europy stanowił aż 20 procent całej sprzedaży tych państw na świecie. Tymczasem eksport Unii Europejskiej do państw Mercosur oszacowan na jedynie 2,3 procent całego handlu Wspólnoty.


Source link